Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Pierwiośnie czyli wczesna wiosna –  jak przyroda budzi się do życia?
Pierwiośnie czyli wczesna wiosna – jak przyroda budzi się do życia?
8 IV 2011, 10:58:00 | Kategoria: Artykuły
Pierwsza połowa kwietnia to okres w którym świat zwierząt i roślin wchodzi w kolejny po zaraniu wiosny okres fenologiczny, zwany pierwiośniem. Pory fenologiczne nie są wyznaczane przez daty w kalendarzu jak np. początki miesięcy czy święta. Terminy te wyznaczane są przez biotop czyli środowisko przyrodnicze. Świat roślin i zwierząt budzi się do życia w swoim właściwym porządku.

Po stosunkowo ciepłym przedwiośniu, kiedy w ogrodach i parkach zakwitały pierwsze śnieżynki przebiśnieg i szafrany z łaciny zwane krokusami, przychodzi czas na pierwiośnie, porę kiedy na oczach nawet mało wprawnego obserwatora pojawiają się zauważalne zmiany. Wczesna wiosna to przede wszystkim dłuższe okresy z wyższą temperaturą średnią, często jednak przeplecione są one chłodem, przymrozkami i opadami śniegu, ten jednak rzadko już tworzy pokrywę.
Podobnie jak poprzednią porę pierwiośnie charakteryzuje kwitnienie drzew które poprzedza pojawianie się liści leszczyny, olchy, wierzby, czy topoli ( zaczynają kwitnąć na przełomie lutego i marca, co rozpoczyna wcześniejszą fazę zarania wiosny).

Kwiecień to miesiąc w którym bardzo szybko przybywa dnia. Pierwszego kwietnia długość dnia wynosi blisko 13 godzin. W ostatnim dniu dzień trwa niemal 15 godzin. Z początkiem kwietnia znikają zwykle z pól resztki śniegu.Rzadko ale jednak, są takie lata w których pokrywa topnieje dopiero w połowie kwietnia. Miesiąc ten jest na ogół chłodny, jeśli nawet w ciągu dnia jest ciepło, noce, poranki i wieczory są zimne, bardzo często występują przymrozki. Średnia temperatura miesiąca waha się w granicach 4,2 st C do 8,4 st C. Wzrasta liczba opadów, gdzie średnio w kwietniu spada 40 mm.

Jak już wskazuje sama nazwa, kwiecień jest miesiącem kwitnienia. Rzeczywiście w kwietniu a szczególnie w jego drugiej połowie rozkwitają liczne drzewa i krzewy jak np. brzoza, jodła, klon, grab, tarnina i wiele innych. W lasach liściastych zakwitają liczne wczesnowiosenne byliny, jak fiołek, zawilec.

W świecie zwierzęcym zachodzi w kwietniu wiele ciekawych zjawisk. Większość zwierząt zakończyła już sen zimowy. Jelenie i sarny zmieniają „strój” zimowy na letni. Przyleciało wiele ptaków zimujących na południu i w Europie zachodniej. W kwietniu wracają bociany, jaskółki, wilgi. Liczne gatunki ptaków odbywają gody. Liczne ptaki składają w kwietniu jajka. Pod koniec miesiąca z zimowych jaj wychodzą larwy owadów. Zjawiają się również motyle: cytrynek listkowiec, rusałka pokrzywnik, wierzbowiec, bielinek kapustnik. Pojawiają się pierwsze biedronki. Pod koniec kwietnia przylatują słowiki rdzawe, prędzej bo w pierwszej połowie kwietnia jest u nas słowik szary, jednak jego śpiew nie jest tak bogaty jak rdzawego. Na początku kwietnia zjawiają się się nasze krukowate: Gawrony, kawki, wrony. W połowie kwietnia przylatują pierwsze jaskółki. Najpierw przylatuje dymówka później oknówka.

Wokół domu w kwietniu przekwitają już krokusy i przebiśniegi. Zakwitają różnokolorowe
bratki. Wiele krzewów ozdobnych ozdobnych kwitnie przed rozwinięciem liści, na innych krzewach kwiaty pojawiają się równocześnie z rozwojem liści. Kwitną drzewa owocowe czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie. Na trawnikach kwitną białe stokrotki i żółte mniszki.
Rolnicy energicznie sieją zboża jare, kukurydzę i buraki, pod koniec kwietnia sadzi się ziemniaki w tym czasie pojawiają się pierwsze szkodniki.
W zbiornikach wodnych tarło w kwietniu rozpoczyna: boleń, Śliz, Jaż, Świnka, Sandacz, Jesiotr.

W lasach pod koniec kwietnia pojawiają się kwiaty buku, dębu szypułkowego. Kwitnie modrzew europejski, borówka czernica. Rójkę czyli lot godowy zaczyna kornik drukarz, osnuja gwiaździsta, borecznik sosnowiec – niezwykle groźne szkodniki drzew.
W końcu miesiąca pojawiają się młode kuny, dziki i wilki, lisy maja 4-6 młodych.

Pierwiośnie trwa mniej więcej do pierwszej połowy maja. W tym okresie pierwiośnie przechodzi w kolejną porę fenologiczną zwaną pełnią wiosny, pojawiają się wtedy kwiaty na drzewach które w pierwszej fazie wegetacji wytwarzają liście np. kasztanowiec, jarzębina.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne