Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Serce Australii -  święta góra Aborygenów Uluru
Serce Australii - święta góra Aborygenów Uluru
30 I 2012, 11:48:00 | Kategoria: Artykuły
Ogromna formacja skalna o rdzawo-czerwonawym kolorze, wznosząca się nad rozległym pustkowiem centralnej Australii, jest jedną z największych atrakcji turystycznych Australii. Mowa oczywiście o Uluru, górze która znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.


Wyjątkowa formacja skalna znajduje się na terenie parku narodowego Uluru-Kata Tjuta, niedaleko miasteczka Yulara. Ma ona ponad 300 metrów wysokości i 8 km obwodu. Przez wiele lat Uluru uznawane było za największy monolit (geologiczny twór składający się z jednego bloku skalnego) świata. Ostatnie badania jednak mówią, że Uluru wcale nie jest monolitem, tylko częścią większej formacji skalnej do której należą również Kata Tjuta i Mount Connor. Pierwsze wzmianki o tej niezwykłej formacji skalnej pojawiły się w zapiskach Ernesta Gilesa z 1872. Autor pisał o niej wtedy " zadziwiający kamyk".



Uluru zbudowane jest z Arkozy - prekambryjskich piaskowców, które zawierają różne minerały, dlatego też góra ta zmienia odcień barwy w zależności od padającego na nią światła. Rdzawo-czerwonawy kolor, Uluru zawdzięcza tlenkowi żelaza, pokrywającego powierzchnie skały.

Wyjątkowa i wręcz wyrastająca z australijskich równin skała, stała się miejscem kultu dla autochtonicznych aborygenów. W jaskiniach i u podnóża skały znajdują się liczne malowidła ścienne.



Park Kata - Tjura corocznie jest odwiedzany przez setki tysięcy turystów. zorganizowane jest nawet podejście na szczyt góry, ale jest ono bardzo strome. Po za tym sami Aborygeni proszą turystów aby ci zrezygnowali z wspinaczki na szczyt, ze względu na to, że jest to święte miejsce w ich kulturze. Często zdarzają się tez przypadki śmierci podczas wejścia. Dzieje się to na skutek poślizgnięcia lub ataku serca. W czasie Australijskiego lata, kiedy skała osiąga bardzo wysoką temperaturę, wchodzenie jest zabronione.



Jednak największą atrakcją dla turystów jest piknikowanie w punktach widokowych, z których podziwiać można Uluru w świetle wschodzącego lub zachodzącego słońca. Góra wtedy sprawia wrażenie jakby zmieniał kolor. Bardzo popularne są też przeloty nad tym wyjątkowym dziedzictwem natury.

Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Inwersja temperatury – to zjawisko meteorologiczne polegające na wzroście temperatury wraz z wysokością.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne