Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Rój Perseidów
Rój Perseidów
19 VII 2013, 09:47:00 | Kategoria: Artykuły

W ciągu najbliższych dni na niebie będą widoczne pierwsze meteory ze znanego roju Perseidów.

Pierwsze wzmianki o aktywności roju Perseidów pojawiały się w starożytnych kronikach dalekowschodnich. Obecnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Możemy go obserwować podczas ciepłych i pogodnych nocy. Aktywność Perseidów rozpoczyna się 17 lipca a kończy 24 sierpnia. W połowie lipca Perseidy zdają się wybiegać z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba znajduje się około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Im później wyjdziemy na obserwacje, tym lepiej, bo z czasem warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe. Nie należy przy tym spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie, bo meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej - radził astronom dr hab. Arkadiusz Olech. W tym roku w połowie lipca warunki do obserwacji są dobre, ponieważ Księżyc jest w pierwszej kwadrze i nie przeszkadza w obserwacjach w drugiej połowie nocy. W okolicach 22 lipca warunki do obserwacji się pogorszą, ponieważ Księżyc znajdzie się w pełni. Na przełomie lipca i sierpnia warunki się poprawią ze względu na nów. W tym roku maksimum Perseidów będzie można obserwować w nocy z 12 na 13 sierpnia. W 2013 roku kulminacja ma przypaść na 12 sierpnia, w godz. od 20.15 do 22.45.

Meteopedia
Tylna część niżu to jeden z podstawowych obszarów, obok ciepłego wycinka (sektora), jakie wydziela się w obrębie układu niskiego ciśnienia.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne