Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

W Święta zimowy epizod ze śniegiem i trudnymi warunkami na drogach!
W Święta zimowy epizod ze śniegiem i trudnymi warunkami na drogach!
23 XII 2014, 17:07:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Choć pierwsze dni kalendarzowej zimy przypominały listopadową jesień, to prognozy na kolejne dni mówią już o ochłodzeniu i opadach śniegu.
Pierwszy oddech najsurowszej z pór roku odczujemy w noc z 25 na 26 grudnia, kiedy to z północy na południe przemieszczał będzie się front. Wypchnie on ciepłe powietrze na południe i wprowadzi zimną masę powietrza, uformowaną nad północno-wschodnią częścią Skandynawii. Noc z czwartku na piątek przyniesie zatem bardzo trudne warunki drogowe, bowiem opady deszczu przechodzić będą szybko w deszcz ze śniegiem i śnieg. Wszystko to będzie miało tendencję do marznięcia i zrobi się niebezpiecznie ślisko. W Święta na szczęście nie powinno mocno wiać. Tylko w wigilie trzeba będzie się liczyć z silnym, okresami porywistym południowo-zachodnim wiatrem. Wietrznie dopiero po Świętach, konfiguracja pola barycznego sprawi że zacznie wiać silny południowy wiatr, który w górach wywoła zjawiska fenowe i tutaj możemy spodziewać się także znacząco wyższych wskazań termometrów niż w pozostałej części Polski. Na pozostałym obszarze wiatr będzie czynnikiem mocno obniżającym temperaturę odczuwalną.


Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne