Aktualności
Newsletter
Ankieta
Rok 2015 dłuższy o 1 sekundę!
13 I 2015, 09:11:00 | Kategoria: Pogoda w Polsce
Choć rok 2015 nie jest rokiem przestępnym to mimo to będzie on nieco dłuższy niż poprzedni. Wszystko za sprawą Międzynarodowej Służby Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia (ang. International Earth Rotation and Reference Systems Service, w skr. IERS). Naukowcy których zadaniem jest kontrola punktualności ruchu Ziemi poinformowali że 30 czerwca świat otrzyma jedną sekundę przestępną.
Ten jeden dzień będzie składać się z 86,401 sekund, zamiast z 86,400 – mówił Nick Stamatakos, zarządca projektu w Earth Orientate Parameters. Dodatkowy czas to tzw. sekunda przestępna, nazywana też sekundą skokową , dodawana czasem (zwykle w czerwcu lub w grudniu) w celu zsynchronizowania uniwersalnego czasu koordynowanego, ze średnim czasem słonecznym. Daty dodawania sekund przestępnych w celu zsynchronizowania doby z opóźniającym się ruchem obrotowym Ziemi na podstawie obserwacji astronomicznych. Ostatnia sekunda przestępna dodana została 30 czerwca 2012, o godzinie: 23:59:60 UTC.
Wszystko przez zegary atomowe, które są o wiele bardziej dokładne i stabilne niż czas odmierzany za pomocą obserwacji astronomicznych. Wynika to ze zmian okresu obrotu Ziemi powodowanych nieprzewidywalnymi czynnikami, jak ruchy masy we wnętrzu Ziemi, oraz stałym spowalnianiem prędkości obrotu Ziemi wywołanym tarciem mas ziemi i wody w trakcie pływów.
Kolejnym czynnikiem jest też fakt, że Ziemia obraca się wolniej niż w momencie synchronizacji zegarów z obrotem Ziemi w 1958 roku. Najwolniej Ziemia obracała się w połowie lat 90. Po roku 2000 obraca się szybciej niż w latach 90. XX wieku.
Zakłada się również możliwość odjęcia 1 sekundy, jednak sytuacja taka nie miała jak dotąd miejsca.
Redaktor: Dawid Szymczak
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności