Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Najpierw Tajwan teraz Chiny. Tajfun Dujuan burzy spokój mieszkańców.
Najpierw Tajwan teraz Chiny. Tajfun Dujuan burzy spokój mieszkańców.
30 IX 2015, 11:50:00 | Kategoria: Dla Turystów
W poniedziałek 28 września nastąpiło pierwsze uderzenie tajfunu, który wdarł się nad ląd w okolicy miasta Nan′ao w północno-wschodnim Tajwanie. W katastrofie zginęły dwie osoby, a 324 zostały ranne. Poza tym ponad 1,2 miliona ludzi zostało bez prądu, a co najmniej 113 tysięcy bez dostępu do wody.

We wtorek rano czasu lokalnego ten sam tajfun nawiedził w chińskie wybrzeże. Doprowadził do zalania wielu miast oraz licznych osuwisk. Ewakuowano już 320 tysięcy osób z najbardziej zagrożonych terenów, takich jak między innymi prowincja Zhejiang, gdzie kilka osób zostało odciętych od świata.



Ścianie deszczu, która nawiedziła Tajwan i Chiny, towarzyszył bardzo silny wiatr. Jego prędkość dochodziła do 246 km/h. Spiętrzał on fale o wysokości nawet 13 metrów. Opad deszczu w górach sięgał 760 litrów na metr kwadratowy.



W tym momencie tajfun Dujuan został zdegradowany do huraganu trzeciej kategorii i przesuwa się na północny zachód Chin.



Źródło: Reuters TV, time.com, theguardian.com, newshour.com.bd, weather.com
Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne