Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Zmiany klimatu mogą spowodować zniszczenie posągów na Wyspie Wielkanocnej.
Zmiany klimatu mogą spowodować zniszczenie posągów na Wyspie Wielkanocnej.
31 V 2016, 09:44:00 | Kategoria: Klimat
W raporcie ONZ na temat obiektów dziedzictwa kulturowego i zmian klimatu przeanalizowano potencjalne szkody jakie mogą wywołać zmiany klimatu na obiekty Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Na przykład coraz wyższe fale oceanu, wywołane przez ocieplanie się klimatu powodują erozję kamiennych platform, na których położone są słynne posągi na Wyspie Wielkanocnej.
Przez zmiany klimatu, które wywołują wzrost poziomu wód, zagrożone są także kanały w Wenecji.
Innym przykładem może być Statua Wolności, którą niszczą: coraz wyższy poziom mórz, coraz intensywniejsze burze i fale sztormowe. Natomiast Narodowy Park Yellowstone przez coraz krótsze zimy i i zmniejszające się opady śniegu, odczuwa niedobory wody.
Autorzy publikacji wzywają do zwiększenia środków finansowych na zabezpieczanie obiektów Światowego Dziedzictwa UNESCO zagrożonych przez zmiany klimatu.

źródło: cnn.com, unesco.org

Meteopedia
(ENSO) opisuje cykl zjawisk El Niño – La Niña, normalnie kojarzonych z propagacją pomiędzy zachodnim i wschodnim tropikalnym Pacyfikiem, ale mających wpływ, poprzez telekonekcje, także z pogodą daleko na południe i na północ od równika.



Indeks oscylacji południowej (ang. Southern Oscillation Index, w skrócie SOI) jest wyliczany z różnic ciśnień atmosferycznych miesięcznych lub sezonowych pomiędzy wyspami Tahiti a Darwin (Australia).



Ujemny wskaźnik SOI wskazuje na występowanie El Niño, który ma wpływ na globalny klimat. El Niño powoduje wzrost ocieplenia centralnego i wschodniego Pacyfiku, zmniejszenie siły stałych wiatrów oceanicznych Atlantyku oraz spadek opadów we wschodniej i północnej Australii.



Dodatni wskaźnik SOI ma przeciwny wpływ niż ujemny wskaźnik SOI, dodatkowo wody centralnego i wschodniego Pacyfiku są chłodniejsze.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne