Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Trzy cyklony tropikalne na Atlantyku.
Trzy cyklony tropikalne na Atlantyku.
30 VIII 2016, 11:42:00 | Kategoria: Huragany

Od poniedziałkowego poranka na Atlantyku przemieszczają się trzy cyklony tropikalne – dwie depresje tropikalne i huragan. Ostatnio podobna sytuacja miała miejsce trzy lata temu.

Od początku tego tygodnia równocześnie na Oceanie Atlantyckim przemieszczają się: w południowej części Zatoki Meksykańskiej depresja tropikalna „Nine”, na wschód od Karoliny Północnej depresja „Eight” oraz huragan „Gaston”.

Dr. Philip Klotzbach z Colorado State University powiedział, że po raz ostatni trzy aktywne cyklony na Atlantyku występowały 13 września 2013 roku. Takie zjawisko nie jest rzadkością. Od sierpnia do października, w czasie największej aktywności cyklonów tropikalnych na Atlantyku, zazwyczaj pojawia się kilka cyklonów w tym samym czasie. W każdym sezonie w latach 1998 – 2013 co roku, w pewnym momencie, jednocześnie na Atlantyku występowały po trzy centra burzowe. Dwa razy w historii obserwacji na Oceanie Atlantyckim zarejestrowano jednocześnie nawet 4 cyklony tropikalne. Miało to miejsce 22 sierpnia 1893 i 25 września 1998 roku.

W latach 2014 i 2015, podczas sezonu huraganów na Atlantyku, nie zarejestrowano trzech cyklonów jednocześnie. W głównej mierze, spowodowane zostało to przez suche powietrze oraz uskoki wiatrów. W 2014 roku z powodu tych czynników przez cały sezon zarejestrowano tylko 8 cyklonów (średnio w sezonie pojawia się 10 – 16 ośrodków burzowych). W kolejnym sezonie było ich już 11, ale większość była krótkotrwała, co spowodowało, że ich występowanie nie nakładało się na siebie.


Źródło: weather.com

Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne