Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.2.
Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.2.
30 XII 2016, 09:00:00 | Kategoria: Katastrofy
5. Trzęsienia ziemi we Włoszech.
W tym roku środkowe Włoch zostały dotknięte przez 3 trzęsienia ziemi. 24 sierpnia trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,2 miało swoje epicentrum 4 km od Nursji (prowincja Perugia). Po tym zdarzeniu tego samego dnia wystąpiło kilka wstrząsów wtórnych o magnitudzie 5,5. Około 300 osób zginęło, a ponad 400 zostało rannych, gdy wiele budynków, również z okresu średniowiecza, było niszczonych przez żywioł. Kolejny raz obszar ten został doświadczony 26 października. W ciągu dwóch godzin wystąpiły dwa trzęsienia ziemi: pierwsze o magnitudzie 5,5 miało swoje epicentrum 9 km od Nursji, a drugie o magnitudzie 6,1 i epicentrum 18 km od miasta. Po tych trzęsieniach około 40 tysięcy osób zostało bez dachu nad głową.
6. Huragan Matthew.
Huragan Matthew był cyklonem tropikalnym, który osiągnął 5 kategorię (prędkość wiatru przekraczała 225 km/h). Huragan przemieszczał się przez wody Atlantyku w październiku. W tym czasie dotarł nad obszary Ameryki Środkowej oraz południowo – wschodnie wybrzeża USA. Huragan niósł ze sobą silny wiatr, wysokie fale sztormowe i obfite deszcze. Szacuje się że, huragan spowodował śmierć ponad 1600 osób i straty materialne o wartości powyżej 10,5 mld USD.
7. Trzęsienie ziemi i tsunami w Nowej Zelandii.
Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,8 nawiedziło 14 listopada Nową Zelandię. Wstrząsy odczuwane były również w stolicy kraju Wellington, oddalonego o 200 km od epicentrum żywiołu. Dwie godziny później do wybrzeży Nowej Zelandii dotarły fale tsunami o wysokości 2 metrów. W późniejszym czasie wyspę nawiedzały liczne wstrząsy wtórne. Odnotowano dwa zgony, a trzęsienia zdewastowały duży obszar wyspy. Szacuje się, że odbudowa potrwa wiele miesięcy i będzie kosztować miliardy dolarów.
8. Trzęsienie ziemi w Japonii.
Potężne trzęsienie ziemi uderzyło w północną Japonię 21 listopada i wywołało tsunami. Trzęsienie o magnitudzie 6,9 miało swoje epicentrum w prefekturze Fukushima, gdzie w 2011 roku doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 9, co wywołało tsunami, które doprowadziło do niebezpiecznych awarii elektrowni jądrowych.

Źródło: livescience.com
Meteopedia
Inwersja temperatury – to zjawisko meteorologiczne polegające na wzroście temperatury wraz z wysokością.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne