Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Ziemska atmosfera podobna do Tytana – księżyca Saturna.
Ziemska atmosfera podobna do Tytana – księżyca Saturna.
15 III 2017, 08:15:00 | Kategoria: Astronomia
Prawdopodobnie atmosfera ziemska wyglądała kiedyś jak obecnie ta na Tytanie, z dużą ilością metanu w atmosferze.
Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Merylandzie ponad 2,4 miliarda lat temu, przez około milion lat, Ziemia miała bogatą w metan atmosferę. Wcześniejsze badania dostarczały już na to dowody, jednak te najnowsze dają lepszy obraz tego co działo się wtedy w atmosferze.
Używając szczegółowych zapisów chemicznych oraz modeli atmosfery, naukowcom udało się zrekonstruować skład chemiczny atmosfery przed pojawianiem się w niej O2. (tzw. katastrofa tlenowa).
Metan był produkowany przez bakterie – jedyne żyjące wtedy organizmy, i otaczał Ziemię jak mgła. Taką sytuację obecnie możemy obserwować na Tytanie – księżycu Saturna. Tam atmosfera ziemska jest tak gruba, że z orbity nie można dostrzec jego powierzchni.
Metan utrzymywał się w naszej atmosferze przez około milion lat. W tym czasie w atmosferze spadł poziom wodoru, natomiast przybyło tlenu. Podczas katastrofy tlenowej koncentracja O2. w atmosferze ziemskiej zwiększyła się 10 000 razy, co pozwoliło na rozwój życia na naszej planecie.

Źródło: iflscience.com
Meteopedia
Podobnie jak obserwowaliśmy to przy powstawaniu bryzy Słońce nierównomiernie ogrzewa powierzchnię całej Ziemi. W Afryce jest gorąco, na biegunach zawsze panuje mróz.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne