Aktualności
Newsletter
Ankieta
Aktualności › Artykuły ›
WMO aktualizuje "Międzynarodowy Atlas Chmur".
24 III 2017, 09:28:00 | Kategoria: Artykuły
Światowa Organizacja Meteorologiczna wydała nową, w pełni dostępną przez internet, wersję „Międzynarodowego Atlasu Chmur”. Ostatnio Atlas Chmur aktualizowany był w 1987 roku.
W aktualizacji atlasu nie dokonano zmian w podstawowej klasyfikacji chmur, a dodano kilka typów i gatunków chmur.
Nowym gatunkiem chmury jest między innymi „the roll cloud” zwana również volutus czyli chmura rotorowa. Według WMO jest to niska, pozioma, cylindryczna chmura, która nie łączy się z innymi chmurami. Gatunek ten dotyczy głównie chmur Stratocumulusów, rzadziej Altocumulusów.
W atlasie znalazło się również 5 nowych „dodatkowych funkcji” do systemu klasyfikacji: asperitas, murus, cauda, cavum, fluctus.
Asperitas to według WMO dobrze zdefiniowane struktury przypominające fale w dolnej części chmury. Występują głównie w Stratocumulusach oraz Altocumulusach.
Murus to miejscowe, trwałe i często nagłe opuszczenie chmury u podstawy Cumulonimbusa. Często związane z superkomórką lub burzą między komórkami. Wskazuje na obszar silnego wiatru. Znana również jako chmura stropowa.
Cauda to pozioma cześć chmury przypominająca kształtem ogon, rozciągająca się od głównego obszaru opadów w superkomórce Cumulonimbus do murus. Cauda występuje zazwyczaj z chmurą stropową i występuje na tej samej wysokości. Cauda często nazywana jest „tail cloud”.
Cavum to dobrze zaznaczony, zazwyczaj okrągły otwór w cienkiej warstwie chmur, przez który widoczne jest niebo. W otworze tym często obserwować można zjawisko virga lub kosmyki Cirrusów. Najczęściej występuje w Altocumulusach i Cirrocumulusach, rzadziej w Stratocumulusach.
Fluctus to natomiast formacja falowa, formująca się zazwyczaj w górnej cześci chmury w postaci loków lub fal – fale Kelvina – Helmholtza. Występują głównie z Cirrusami, Altocumulusami, Stratocumulusami, Stratusami i czasami z Cumulusami.
Do atlasu dodano również nowy typ chmur dodatkowych, które są zależne od większego systemu chmur. Tym nowym typem jest flumen – zespół chmur związanych z superkomórką w chmurach Cumulonimbus.
Wyróżniono również 5 nowych chmur specjalnych, czyli powstałych w niezwykłych okolicznościach. Są to: cataractagenitus, flammagenitus, homogenitus, silvagenitus i homomutatus.
Cataractagenitus to lokalne chmury powstające w wyniku rozpylania kropelek wody w wodospadach.
Flammagenitus to chmury, które rowijają się w wyniku konwekcji zapoczątkowanej ciepłem pożarów lub wybuchów wulkanów.
Homogenitus, to chmury powstałe w wyniku działalności człowieka, na przykład smugi kondensacyjne samolotów lub chmury powstające w procesach produkcyjnych.
Silvagenitus to chmury powstające nad lasami, pod wpływem wzmożonej wilgoci z ewapotranspiracji.
Homomutatus to chmury pierwotnie powstałe w wyniku działalności człowieka, które pod wpływem czasu przekształcają się w bardziej naturalne formy.
Źródło: wmocluodatlas.org; space.com; livescience.com;
Redaktor: Magdalena Paczesna
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności