Aktualności
Newsletter
Ankieta
Z „parku narodowego lodowców” niedługo znikną wszystkie lodowce.
16 V 2017, 11:11:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Nazwa Parku Narodowego Glacier, znajdującego się na granicy stanu Montana w USA oraz Kanady, wzięła swą nazwę od 150 lodowców znajdujących początkowo się na tym obszarze. Obecnie jednak w Parku można podziwiać już tylko 26 lodowców.
Naukowcy z US Geological Survey i Uniwersytetu Stanowego w Portland zbadali jak coraz wyższa temperatura powietrza wpływała na 39 lodowców które występowały w Parku Narodowym Glacier w 1966 roku. Okazuje się, że średnio w ciągu 50 lat, lodowce na tym obszarze stopniały o 39%, ale są też takie których gabaryty zmniejszyły się o 85%. Przez 50 lat, 13 ogromnych mas lodu stopniało w stopniu, który nie pozwala już klasyfikować je jako lodowce, których powierzchnia musi wynosić przynajmniej 10 hektarów.
Główny naukowiec USGS dr Daniel Fagre, twierdzi, że w ciągu następnych kilku dziesięcioleci wszystkie lodowce, w Parku i w innych częściach USA, roztopią się.
Intensywność topnienia w Montanie jest większa niż w innych częściach Stanów Zjednoczonych , ale nie odbiega od tendencji światowej. Za kilka dziesięcioleci mieszkańcy USA będą mogli chwalić się lodowcami jedynie na Alasce.
Efekty topnienia lodowców mają swoje konsekwencje. Dr Daniel Fragre mówi, że zmniejszanie się ilości lodu może mieć szkodliwy wpływ na gatunki żyjące w wodzie na terenie Parku Narodowego Glacier, ponieważ zmienia się gęstość wody, jej temperatura i czas odpływu w wyższych partiach Parku.
Naukowcy uważają, że nie da się już uratować lodowców. Do tego niezbędne byłoby nie tylko zatrzymanie globalnego ocieplenia, ale i odwrotu tendencji średniej temperatury, co jest niemożliwe.
Źródło: iflscience.com
Redaktor: Magdalena Paczesna
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności