Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności
Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać informacje o pogodzie wpisz swój e-mail.
Ankieta
Aktualności › Ciekawostki ›

Najbardziej deszczowe miejsce na świecie.
Najbardziej deszczowe miejsce na świecie.
23 IX 2019, 11:17:00 | Kategoria: Ciekawostki
Góra Wai′ale′ale jest wulkanicznym szczytem na Hawajach, położonym w centrum wyspy Kaua′i. Szczyt wyrasta wprost z dna oceanicznego znajdującego się na głębokości 5500 m p.p.m. Nazwa góry w języku tubylców oznacza "przelewającą się wodę".

Stoki góry Wai′ale′ale na hawajskiej wyspie uważane są za najbardziej deszczowe miejsce na Ziemi. Pomiary, które były wykonywane przez 30 lat, wykazały, że średnia roczna suma opadów wynosi tam aż 11640 mm. W roku 1948 całkowita suma opadów wyniosła około 16 tys. milimetrów. Tak wilgotny klimat wyspa Kaua′i i sam wulkan zawdzięczają północno-wschodnim wiatrom płynącym znad Pacyfiku. Rozgrzane powietrze napotykając szczyt wulkanu Wai′ale′ale unosi się w górę powodując jego kondensację, skraplanie się i opady deszczu.

Hawajska góra bije rekordy nie tylko w sumach opadów, ale także w ilości dni z deszczem. Pomiary pokazują, że pada tam średnio przez 350 dni w roku, a to oznacza, że sucho jest tylko przez 2 tygodnie.

Deszczu jest tak dużo, że szczyt góry nieustannie spowity jest chmurami, a deszczówka w niezwykle malowniczy sposób spływa wodospadami.
Meteopedia
sytuacja w tropikalnym Pacyfiku z wiatrami pasatowymi silniejszymi niż średnia. Wiatry pasatowe mają składową wiatru wiejącą ze wschodu i spiętrzają ocean (o około 60 cm) w zachodnim Pacyfiku, transportują także wilgotność. Temperatura oceanu w zachodniej części Pacyfiku jest stosunkowo wysoka co powoduje burze i powstawanie cyklonów tropikalnych.



Konsekwencją ruchu wód oceanicznych oraz pasatów są bardziej obfite deszcze monsunowe w Indiach oraz intensywniejsze niż zazwyczaj opady w Australii, Indonezji oraz Afryce południowo-zachodniej. Poprzez zepchnięcie polarnego prądu strumieniowego znad Kanady nad obszar Stanów Zjednoczonych przyczynia się do ochłodzenia zim w tym rejonie.



W latach występowania La Niña, słabnie również podzwrotnikowy prąd wiejący nad Zatoką Meksykańską, umożliwiając huraganom znad Oceanu Atlantyckiego przesuwanie się na zachód.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne