Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Coraz mniej wody w rzekach!
Coraz mniej wody w rzekach!
22 XI 2011, 10:04:00 | Kategoria: Hydrologia
Powoli pojawiają się sygnały o coraz niższych stanach wód w europejskich rzekach. Druga co do długości rzeka Europy - Dunaj, na 470-kilometrowym, bułgarskim odcinku ma najniższy od 60 lat poziom wody. Ma to znaczenie, szczególnie dla gospodarki, gdyż rzeka ta wykorzystana jest jako uczęszczany szlak żeglugi śródlądowej.
W 14 miejscach woda opadła poniżej krytycznego minimum, wynoszącego 250 cm. Hydrolodzy mówią, że prognozy wskazują na dalszy spadek poziomu wody na tym odcinku Dunaju. Barki mogą przepływać tylko przy minimalnym obciążeniu, transport rzeczny staje się w tym momencie nieopłacalny.

Niski stan wód występuje także na rzekach Polski. Stan wody w dorzeczu Wisły układa się w strefie wody niskiej i średniej, podobnie jest w dorzeczu Odry - zobacz mapę. W ostatnim tygodniu poziom wody z reguły się stabilizował lub wykazywał tendencję do niewielkiego opadania. Gorzej sytuacja wygląda na mniejszych ciekach i potokach górskich, które zagrożone są całkowitym wyschnięciem.

Obniżanie się poziomu wód w rzekach jest przejawem zaawansowanej suszy hydrologicznej, gdzie poziom wód gruntowych obniżył się na tyle, że przestaje zasilać cieki.

Stabilna sytuacja baryczna związana z blokadą strefową, założona jest przez ciągle odmładzający się układ wyżowy, jego centrum znajduje się za naszą wschodnią granicą. Wyż ten nie pozwala niżom atlantyckim na wędrówkę ku wschodowi. Tak więc po za śladowymi opadami od września w wielu miejscach nie spadł deszcz.


W Suwałkach wg normy spaść w powinno 42 mm, spadły zaledwie 2mm


W Kaliszu od 21.X do 21. XI spadło tylko 0,7 mm wody, norma wieloletnia 26 mm


W ciągu ostatniego miesiąca w Tarnowskim deszczomierzu zmierzono
0,1 mm opadu
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia
Masa powietrza arktycznego kontynentalnego kształtuje się w okolicach Nowej Ziemi, na północy Rosji. Odznacza się z reguły niewielką wilgotnością bezwzględną, m.in. z powodu znacznego wychłodzenia od podłoża (pola lodowe strefy podbiegunowej).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne