Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Aktualności › Hydrologia

Pustynnienie Polski może zostać powstrzymane dzięki współpracy ludzi z… bobrami
Pustynnienie Polski może zostać powstrzymane dzięki współpracy ludzi z… bobrami.
3 VII 2017, 16:01:00 | Kategoria: Hydrologia
Dlaczego Morze Martwe jest tak słone?
Graniczące od wschodu z Jordanem, a od zachodu z Izraelem i Palestyną, bezodpływowe jezioro - Morze Martwe, jest jednym z najbardziej słonych zbiorników wodnych na świecie. W tak dużym stężeniu soli nie są w stanie przeżyć żadne ryby, ptaki czy rośliny. Egzystują tam jedynie niektóre formy bakterii. Na brzegach jeziora, sól zbiera się na skalnych szczytach czy grzbietach wzgórz, a każdy kto odwiedzi to miejsce przekona się, że może praktycznie usiąść na powierzchni jeziora. Można się zatem zastanowić, co spowodowało, że zasolenie tego jeziora jest prawie 10 razy większe niż w przeciętne wodzie morskiej.
14 IX 2016, 09:56:00 | Kategoria: Hydrologia
Co kryje się pod lodami Antarktydy?
Obszary ukryte pod lodami Antarktydy nadal są dla nas dużą tajemnicą. Odnaleźć tam można kaniony, cieki wodne czy jeziora, a obecnie trwa ich inwentaryzacja.
22 VII 2016, 06:24:00 | Kategoria: Hydrologia
Indie mierzą się z kryzysem wody pitnej.
Zdewastowane przez susze Indie czekają na deszcze monsunowe. Uszczuplone zasoby wody są zanieczyszczone, a toksyczne zanieczyszczenia rzek,jezior i wód podziemnych w połączeniu z długotrwałą suszą stanowią poważny problem dla drugiego co do liczby ludności państwa na świecie.
28 VI 2016, 11:28:00 | Kategoria: Hydrologia
Poziomu mórz i oceanów w przeszłości oraz przyszłości.
Według ostatnich badań Uniwersytetu Rutgersa, w XX wieku poziom mórz i oceanów na świecie wzrósł szybiej niż przez ostatnie 27 wieków. Jednak bez wpływu globalnego ocieplenia ten wzrost byłby o połowę mniejszy, a nawet mogłoby nastąpić obniżanie się poziomu mórz i oceanów.
25 II 2016, 10:48:00 | Kategoria: Hydrologia
Wzrost globalnego poziomu morza spowalniany przez zwiększone magazynowanie wody na kontynentach.
Nowe pomiary satelitarne przeprowadzone przez NASA pozwoliły naukowcom, po raz pierwszy, zidentyfikować i określić ilościowo, jak zmiany klimatu sprawiają, że coraz więcej wody magazynowane zostaje na lądzie, co równocześnie spowalnia wzrost poziomu mórz i oceanów.
18 II 2016, 11:53:00 | Kategoria: Hydrologia
Z morskich kronik
Odkrycia oceanograficzne, choć rozpoczęte już kilka tysięcy lat temu, dopiero w XIX wieku nabrały zawrotnego tempa. W 1855 r., a więc dokładnie 160 lat temu, Matthew Fontaine Maury, oficer marynarki, naukowiec, uznawany za pioniera współczesnej oceanografii i meteorologii morskiej, zauważył, że ocean tworzy system cyrkulacji oparty na współoddziaływaniu atmosfery i prądów.
19 II 2015, 09:52:00 | Kategoria: Hydrologia
Trudna sytuacja hydrologiczno-meteorlogiczna na południu Polski.
Na południowym wschodzie, szczególnie w Małopolsce i na Podkarpaciu stabilizuje się sytuacja na górskich rzekach, których zlewnie bardzo szybko doprowadzają wodę opadową do głównego cieku. Zwykle po 2-3 godzinach od apogeum opadów w stanie wód zaznacza się maksymalne wezbranie. Obecnie w wielu miejscach poziom wody przekracza stany alarmowe i ostrzegawcze, ale ich tendencja nie wykazuje już tak dużych wzrostów jak np na rzece Lubianka, gdzie w ciągu godziny nastąpił wzrost z stanu wody z 160 cm do 225cm. Przepływ zwiększył się natomiast z 29m³/s do 89m³/s, czyli niemal 200%.
16 V 2014, 15:12:00 | Kategoria: Hydrologia
Mokry niż znad Rumuni! Czy w Polsce dojdzie do powodzi?
Na co niektórych portalach i blogach o tematyce meteorologiczno-hydrologicznej można natrafić na informacje dotyczące potencjalnej groźby powodzi w rejonie Zlewni Górnej Wisły. Niestety obawy te mają coraz większe potwierdzenie w prognozach niezależnych modeli numerycznych, opracowujących prognozę średnioterminową. Pogorszenie sytuacji nastąpi już z początkiem tego tygodnia w konsekwencji zafalowania i tym samym uaktywnienia się frontu na wschodzie kraju. Powstały w ten sposób mokry niż w Lesku przyniósł 41mm dobowego opadu (12.05.2014 godz 06.00). Na rzece Osława stacja wodowskazowa Zagórz stan wody przekroczył stan alarmowy o 12 cm.
12 V 2014, 11:27:00 | Kategoria: Hydrologia
Nad Dolny Śląsk nadciągają ulewy
W poniedziałkowy poranek nad obszar Zlewni Górnej Odry nadciągną ulewy. Bez wątpienia taki rozwój sytuacji skomplikuje i tak już trudną sytuacje hydrologiczną w tym regionie. Wiele dopływów Sudeckich Bóbr, Kwisa, Strzegomka, Łomnica i Nysa Łużycka przekraczają poważnie stan alarmowy.
3 VI 2013, 00:06:00 | Kategoria: Hydrologia
Meteopedia
Pierwszy system klasyfikacji chmur został zaproponowany ponad 200 lat temu (1802r.) przez francuskiego przyrodnika – Lamarcka. W trzeciej części Rocznika meteorologicznego opisał pięć postaci chmur: zamglone, masywne, poplamione, rozwiane i zgrupowane. Później dopisał jeszcze 7 kolejnych form chmurowych. Jednak jego klasyfikacja nie została przyjęta przez środowisko naukowe.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne