Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Indie mierzą się z kryzysem wody pitnej.
Indie mierzą się z kryzysem wody pitnej.
28 VI 2016, 11:28:00 | Kategoria: Hydrologia

Zdewastowane przez susze Indie czekają na deszcze monsunowe. Uszczuplone zasoby wody są zanieczyszczone, a toksyczne zanieczyszczenia rzek,jezior i wód podziemnych w połączeniu z długotrwałą suszą stanowią poważny problem dla drugiego co do liczby ludności państwa na świecie.

We wiosce Gangnauli na północy Indii woda skażona jest przez zanieczyszczenia z lokalnego przemysłu. Tamtejsze dzieci narzekają na bóle brzucha i problemy ze skórą. Okoliczni mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie i życie. Biedna wioska nie może pozwolić sobie na kosztowne oczyszczanie wody i chcą o to prosić rząd.
Zgodnie z World Resources Institute w Indiach ponad 130 milionów ludzi żyje na obszarach, gdzie podziemne zasoby wody zanieczyszczone są przynajmniej jedną groźną substancją, a przykład arsenem czy azotanami. Analizy tej instytucji wykazują, że 20 milionów osób żyje na obszarach, gdzie przynajmniej trzy rodzaje zanieczyszczeń przekraczają dopuszczalne normy w użytkowanych wodach.
Rząd premiera Modi zobowiązał się do przeznaczenia miliarda dolarów na oczyszczanie brudnej świętej rzeki Ganges. Cały czas również wysiłki kierowane są na powstrzymywanie spływu ścieków i odpadów przemysłowych drogami wodnymi w Indiach.
Badacz Sushmita Sengupta obawia się jednak, że niektórych obszarów nie da się już uratować. Mówi, że gdy woda gruntowa ulegnie zanieczyszczeniu istnieje mała szansa na jej całkowite odkażenie.
Mieszkańcy Indii niecierpliwie czekają na deszcze monsunowe, jednak eksperci twierdzą, że ulewne deszcze nie rozwiążą problemu z zapasami wody. Rejendra Singh mówi, że deszcze nie są w stanie odtworzyć wód gruntowych dlatego, że niekontrolowana urbanizacja zniszczyła wiele miejsc zasilania.
Rozwiązaniem może być dostarczanie wody za pośrednictwem zbiorników wodnych i rurociągów, dzięki którym możliwe byłoby pozyskiwanie wody z głębszych i bardziej czystych zbiorników wodnych. Jednak te zasoby też są ograniczone. Bez powstawania nowych zasobów, Indie nie będą mogły poradzić sobie z wodnym kryzysem.

Źródło: phys.org
Meteopedia
Ludwig Kaemtz (Kämtz) urodził się 11 stycznia 1801 roku w Treptow (Niemcy). Uważany jest za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne