Aktualności
Newsletter
Ankieta
Dlaczego Morze Martwe jest tak słone?
14 IX 2016, 09:56:00 | Kategoria: Hydrologia
Graniczące od wschodu z Jordanem, a od zachodu z Izraelem i Palestyną, bezodpływowe jezioro - Morze Martwe, jest jednym z najbardziej słonych zbiorników wodnych na świecie. W tak dużym stężeniu soli nie są w stanie przeżyć żadne ryby, ptaki czy rośliny. Egzystują tam jedynie niektóre formy bakterii. Na brzegach jeziora, sól zbiera się na skalnych szczytach czy grzbietach wzgórz, a każdy kto odwiedzi to miejsce przekona się, że może praktycznie usiąść na powierzchni jeziora. Można się zatem zastanowić, co spowodowało, że zasolenie tego jeziora jest prawie 10 razy większe niż w przeciętne wodzie morskiej.
Średnio, zgodnie z NOAA, zasolenie wody morskiej wynosi około 3,5%. Sól ta pochodzi ze skał na powierzchni ziemi, które rozpuszczane są przez wodę deszczową do postaci jonów. W takiej formie spływają do mórz i oceanów. Najczęściej są to jony sodu i chlorku. Zgodnie z NOAA, gdyby usunąć całą sól z mórz i rozłożyć ją na suchym lądzie na powierzchni Ziemi to miała by ona grubość około 150 m. Ale cała ta sól stanowi tylko niewielką część tego, co możemy znaleźć w wodach Morza Martwego.
Badacze z NOAA szacują, że woda w Morzu Martwym jest od 5 do 9 razy bardziej słona niż woda morska. Jego zasolenie rośnie wraz z głębokością jeziora. Na głębokości około 100 metrów woda staje się przesycona solą, więc wytrąca się ona i osiada na dnie morza.
Morze Martwe jest położone w najniższym punkcie na Ziemi – około 429 m p.p.m i ciągle się obniża. Jedynym źródłem zasilania jeziora jest Rzeka Jordan. Jednak jezioro to nie ma żadnego odpływu więc kiedy świeża woda dopływa do Morza Martwego nie ma jak się z niego wydostać. W nisko położonej pustyni, woda która zbiera się w jeziorze paruje szybciej niż woda w otwartym ocenie, w wyniku tego ogromne ilości soli wytrącają się z wody i osiadają na dnie jeziora.
W ostatnich czasach działalność człowieka jeszcze bardziej uszczupla zasoby wody w Morzu Martwym. Dzieje się tak przez to, że lokalni mieszkańcy w coraz większym stopniu wykorzystują wody Jordanu w rolnictwie. To powoduje, że jezioro kurczy się, a pozostała w nim woda jest jeszcze bardziej słona. Morze Martwe zanika obecnie w tempie około 1 metr na rok, a od początku XX wieku skurczyło się o około 30 metrów zgodnie z badaniami opublikowanymi w 2010 roku w Environmental Economics.
Źródło: livescience.com
Redaktor: Magdalena Paczesna
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności