Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Z morskich kronik
Z morskich kronik
19 II 2015, 09:52:00 | Kategoria: Hydrologia
Odkrycia oceanograficzne, choć rozpoczęte już kilka tysięcy lat temu, dopiero w XIX wieku nabrały zawrotnego tempa. W 1855 r., a więc dokładnie 160 lat temu, Matthew Fontaine Maury, oficer marynarki, naukowiec, uznawany za pioniera współczesnej oceanografii i meteorologii morskiej, zauważył, że ocean tworzy system cyrkulacji oparty na współoddziaływaniu atmosfery i prądów.
Opracował dwie innowacyjne, bezpieczne trasy żeglugowe przez Atlantyk, sporządził nowe mapy żeglugowe, wielorybnicze, wiatrów i prądów oraz mapę batymetryczną Północnego Atlantyku, opartą na nowatorskim systemie sondowania dna. Pomimo iż uważał, że Prąd Zatokowy ma znacznie większe znaczenie dla klimatu w Europie niż uznaje się obecnie, jego wpływ na rozwój nauki i tak jest niebagatelny. Amerykanin był jednym z inicjatorów pierwszej ogólnoświatowej konferencji meteorologicznej (Bruksela, 1853), która była zalążkiem rozwoju międzynarodowej współpracy w zakresie koordynacji metod i prac badawczych poświęconych meteorologii.
Dziś jego morskie kroniki są doskonałym źródłem informacji o ówczesnych warunkach panujących na ziemi, a dzięki jego działaniom ostatnie 160 lat zapisało się w historii jako okres intensywnych badań oceanicznych głębi.
Meteopedia
Najcieplejszy 3-miesięczny okres w ciągu roku (1 czerwca - 31 sierpnia).

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne