Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

 Mamma(mia)
Mamma(mia)
3 VI 2015, 20:55:00 | Kategoria: Ciekawostki
Rzadko spotykane, wywołujące zachwyt, czasem też wprawiające obserwatora w osłupienie. Mammatusy – zadziwiające chmury, które niosą za sobą apokaliptyczne wizje.
Kiedy na niebie pojawiają się kłęby groźnie wyglądających chmur, które wyglądają jak bąble albo „ciastkowe grzebienie” to znaczy, że wielkimi „krokami” zbliża się burza. Nazwa łacińska mamma oznacza wymiona i jest ona adekwatna do ich wyglądu. Chmury te pojawiają się najczęściej w dolnej części kowadła chmury burzowej Cumulonimbus.
Zjawisko mamma często towarzyszy gwałtownym burzom, ale także może ono być widoczne podczas jej ustępowania. Pomimo coraz częstszych obserwacji niezwykłego zjawiska, naukowcy nie mogą jednoznacznie stwierdzić jakie są przyczyny tworzenia się tych niezwykłych chmur.

Meteopedia
Rudolf Geiger, matematyk, meteorolog, klimatolog, urodzony 24 sierpnia 1894 roku w Niemczech. Brat słynnego Hansa Geigera, współtwórcę licznika Geigera-Müllera.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne