Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Cyklony Tropikalne: Aktywny Pacyfik, uśpiony Atlantyk
Cyklony Tropikalne: Aktywny Pacyfik, uśpiony Atlantyk
8 IX 2015, 11:54:00 | Kategoria: Artykuły
Zarówno na Atlantyku jak i Pacyfiku trwa szczyt sezonu cyklonów tropikalnych. Te najintensywniejsze energetycznie zjawiska cechujące atmosferę powstają w specyficznych warunkach, które sprzyjają organizacji dostatecznie silnych chmur burzowych, te w dość jednorodnym polu ciśnienia, zaczynają zasysać wilgoć znad ciepłych wód oceanu. Jednym z warunków powstania takiego układu jest temperatura wody, która musi osiągnąć 26 st C do 50 m głębokości.

Zarówno w tym jak i poprzednim roku można zauważyć wyraźną aktywność Pacyfiku przy stosunkowo leniwej postawie Atlantyku. Na przełomie Sierpnia i Września nad Oceanem Spokojnym szalały jednocześnie aż 3 tajfuny Kilo, Ignacio i Jimena, wszystkie przez pewien okres otrzymały status czwartej kategorii.

Nad Oceanem Atlantyckim i Zatoką Meksykańską panuje względny spokój, pojawiają się tutaj burze tropikalne, które rozwijają się na krótko do siły huraganu pierwszej kategorii, ale po tym szybko giną. Poza efemerycznymi układami wyznacza się jeszcze obszary w zasięgu których może potencjalnie pojawić się ów burza.



Należy mieć świadomość że choć cyklony tropikalne są najintensywniejszymi energetycznie zjawiskami cechującymi atmosferę, to ich moc, liczbę oraz długość życia determinują znacznie potężniejsze siły, których obecność ludzkim okiem jest niemal niewidoczna. Dopiero zmiana perspektywy, oddalenie, satelita obserwacyjny pozwala uchwycić całość zjawiska jakim są El Niño i La Niño. Wyraźne anomalie przeciętnej temperatury wody, okołorównikowej strefy Pacyfiku prawdopodobnie wpływają na pogodę w każdym zakątku Ziemi. Mając bezpośrednie przełożenie na nienaturalność pogody, przejawiającą się w postaci susz, powodzi , nadzwyczajnie łagodnych lub mroźnych zim itd.

Czynny udział huraganów w okresie lata i jesieni będzie miał późniejsze przełożenie na surowość zimy w Europie. Energia ciepła, która nie wyzwoliła się w postaci Huraganów, jakby zmagazynowana w wodach Zatoki Meksykańskiej będzie rezerwuarem ciepła, które prądem zatokowym powędruje po sam Murmańsk. Jeżeli spokój na Atlantyku utrzyma się, a Golfsztrom będzie dostatecznie silny, czekać może nas kolejna ciepła i wietrzna zima.
Redaktor: Dawid Szymczak
Meteopedia


Wskaźnik
stresu cieplnego (ang. Heat Stress Index) - jest metodą
stosowaną do oszacowania wpływu temperatury i wilgotności na
organizm ludzki.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne