Aktualności
Newsletter
Ankieta
Pierwszy dzień jesieni
23 IX 2015, 15:56:00 | Kategoria: Astronomia
23 września o godzinie 10.21 Słońce przeszło ze znaku Panny w znak Wagi. Teoretycznie oznacza to okres w którym długość trwania dnia jest równa długości nocy. W rzeczywistości taki moment nastąpi dopiero 25/26 września. Wszystko przez atmosferę, która stwarza zjawisko załamania światła, a więc refrakcji. Przez całą jesień następować będzie skracanie dnia a wydłużanie nocy, potrwa to aż do 22 grudnia. Efektem dużych różnic oświetlenia Ziemi jest tzw. zmiana czasu, która nastąpi w ostatnią niedzielę października. Wtedy cofniemy wskazówki zegarów o jedną godzinę, przechodząc w czas zimowy CET.
W przyrodzie Jesień to okres zamierania wegetacji. Początek jesieni wyznacza żółnięcie liści lipa drobnolistna (Tilia cordata)), klon pospolity (Acer platanoides) i brzoza brodawkowata (Betula pendula), w miastach kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum). Kwitnie zimowit jesienny (Colchicum autumnale).
Przy sprzyjającym układzie pogodowym ta piękna kolorystycznie faza może trwać stosunkowo długo, choć zwykle obejmuje okres od początku października do jego końca. W ujęciu termicznych pór roku pokrywa się z początkowym okresem jesieni - gdy średnia temperatura dobowa maleje od 10°C do 5°C i z tej reacji stopniowo zamiera wegetacja.
Redaktor: Dawid Szymczak
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności