Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Pierwsze lotnisko w Afryce zasilane energią słoneczną.
Pierwsze lotnisko w Afryce zasilane energią słoneczną.
11 X 2016, 11:32:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Południowoafrykańskie miasto George może poszczycić się pierwszym, zasilanym przez energię elektryczną, portem lotniczym w Afryce.

Lotnisko zasilane jest dzięki promieniom słonecznym padającym na 2000 paneli fotowoltaicznych. Średnio w ciągu roku, w RPA słońce świeci przez 2500 godzin, a średnio w ciągu 24 godzin do powierzchni ziemi dociera dwa razy więcej promieni słonecznych niż w Europie. Dzięki temu, choć paneli nie jest wiele, generuje się tam o 88% więcej energii niż jest to niezbędne. Kolektory słoneczne zainstalowane zostały w 2015 roku i od tego czasu udało się zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 1355 ton. Ma to oczywiście dobry wpływ na klimat, a oprócz tego niesie za sobą korzyści ekonomiczne. Rachunek za energię elektryczna lotniska zmniejszył się, do tej pory, o około 40%.
Pierwszym tak zasilanym lotniskiem na świecie jest port lotniczy Koczin w południowych Indiach.


Żródło: iflscience.com
Meteopedia
Ten typ masy powietrza kształtuje się nad obszarem północnego Atlantyku. Napływa nad Polskę w okresie synoptycznym, w którym przeważa cyrkulacja strefowa. Charakteryzuje się zatem sporą
wilgotnością i temperaturą powietrza niższą od tej na lądzie w sezonie letnim, a wyższą w sezonie zimowym. W przebiegu rocznym powietrze to napływa nad Polskę najczęściej.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne