Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Niedługo kolejny podwodny ekosystem może zostać zniszczony.
Niedługo kolejny podwodny ekosystem może zostać zniszczony.
22 XI 2016, 10:19:00 | Kategoria: Przyroda i ochrona środowiska
Jesteśmy zaniepokojeni stanem Wielkiej Rafy Koralowej, ale najnowsze badania wykazują, że nie jest to jedyny element naszych oceanów, który zmaga się ze skutkami zmian klimatycznych.
Lasy wodorostów, które są podwodnymi ekosystemami pełnymi dużych alg, atakowane są przez pojawiające się w coraz cieplejszych wodach, inwazyjne gatunki ryb.
Naukowcy z University of New South Wales (UNSW) w Australii uważają, że te ekosystemy zmagają się nie tylko z coraz wyższymi temperaturami wód, ale i z tym, że mogą zostać całkowicie wyjedzone, a przez to wyginą również inne gatunki organizmów żywych. Lasy wodorostów są bowiem siedliskiem dla setek gatunków morskich stworzeń takich jak ryby, homary czy ślimaki morskie.
Coraz wyższe temperatury wód powodują, że gatunki ryb żyjących w ciepłych wodach przemieszczają się na obszary o niższych temperaturach wód, czyli miejsc gdzie rosną lasy wodorostów. Aby zbadać wpływ ryb na lasy wodorostów naukowcy badali północne wybrzeże Nowej Południowej Walii w Australii w latach 2002 i 2012. Okazało się, że szczególnie dwa gatunki ryb – Siganus i Segutilium sydneyanum – są najbardziej żarłocznymi gatunkami. Zjadały one wodorosty w ciągu kilku godzin, ze średnią 300 ukąszeń na godzinę.
Wyniki badań pokazują, że utrata lasów wodorostów wynikająca ze wzrostu temperatury wód, a przez to wzrost wyjadania glonów przez ryby, stwarza zagrożenie nie tylko dla ekosystemu wodorostów, ale również dla wielu innych organizmów żywych, a także dla łowisk komercyjnych, turystyki i rekreacji. Oszacowano, że straty mogą wynieść ponad 10 miliardów dolarów australijskich. Zagrożone są nie tylko ekosystemy wodorostów w Australii, ale i na całym świecie.

Źródło: sciencealert.com
Meteopedia
Ludwig Kaemtz (Kämtz) urodził się 11 stycznia 1801 roku w Treptow (Niemcy). Uważany jest za jednego z twórców nowoczesnej meteorologii.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne