Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.1.
Największe katastrofy naturalne w 2016 roku cz.1.
30 XII 2016, 08:28:00 | Kategoria: Katastrofy
1. Burza śnieżna - „Jonas”.
W jeden weekend, 23 – 24 stycznia 2016 roku burza śnieżna jaka przetoczyła się przez północno – wschodnie obszary Stanów Zjednoczonych spowodowała katastrofalne w skutkach opady śniegu. W wielu miejscach opady śniegu były rekordowo wysokie. W mieście Glengary w Zachodniej Wirginii spadło wtedy najwięcej śniegu - około 107 cm. Burza śnieżna, przez wypadki samochodowe, hipotermię, zatrucia tlenkiem węgla czy nadmierny wysiłek w czasie odśnieżania, przyczyniła się do śmierci przynajmniej 49 osób.
2. Trzęsienie ziemi na Tajwanie.
6 lutego trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,4 wystąpiło w południowej części Tajwanu. Hipocentrum leżało stosunkowo płytko (23 km pod powierzchnią ziemi) i spowodowało rozległe szkody – zniszczenia budynków i śmierć przynajmniej 117 osób. Wiele innych osób zostało rannych.
3. Pożary w Kalifornii.
Według California Department of Forestry and Fire Protection podczas 6938 pożarów w Kalifornii w 2016 roku, spalony został obszar o powierzchni 229 000 hektarów, a zniszczeniu uległo około 100 milionów drzew. Podczas pożarów zginęło 7 osób, w tym strażak, ale szkody są ciągle notowane.
4.Powódź w Luizjanie.
Ogromne ulewy w sierpniu zalały stan Luizjana w USA. W ciągu 72 godzin (od 12 do 14 sierpnia) na niektóre obszary spadło więcej niż 50,8 cm. Przynajmniej 6 rzek rekordowo podwyższyło swe stany wód. W wyniku powodzi śmierć poniosło 13 osób, a około 30 000 musiało opuścić swoje domy.

Źródło: livescience.com
Meteopedia

Skala Fujity – siedmiostopniowa skala oceniająca poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy i rzadziej roślin. Opracował ją w 1977 Tetsuya "Ted" Fujita z Uniwersytetu w Chicago. Rozwinął ją razem z Allenem Pearsonem 1973 o długość i szerokość ścieżek.





1 lutego 2007 skala Fujity została zaktualizowana do "Rozszerzonej Skali F" ("Skala EF" ang. Enhanced F Scale), gdzie zniszczenia podzielone będą na klasy w odniesieniu do konkretnych rodzajów konstrukcji obiektów budowlanych. Pozwolić to ma sprawniej posługiwać się nią na terenie Stanów Zjednoczonych.


Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne