Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Wyjątkowy piątkowy wieczór
Wyjątkowy piątkowy wieczór
21 IX 2017, 12:35:00 | Kategoria: Astronomia

W najbliższy piątek 22 września 2017 roku o godzinie 22:02 (czasu lokalnego) Słońce przejdzie przez punkt Wagi rozpoczynając tym samym astronomiczną jesień o całe sześć godzin później niż w ubiegłym roku.

Punkt Wagi jest nazywany punktem równonocy jesiennej, a jego bardziej wyczekiwanym odpowiednikiem jest punkt Barana, czyli punkt równonocy wiosennej.

W najbliższym czasie – od 2 października do 7 listopada – możemy również podziwiać aktywność roju Orionidów związany ze słynną kometą Halleya. W czasie maksimum jego nasilenia (21 października) możemy oczekiwać nawet do 20 meteorów na godzinę. Najbardziej aktywnym rojem meteorów na północnym niebie będą jednak Geminidy, które według przewidywań astronomów osiągną swoje maksimum 13-14 grudnia. Tej nocy będzie można dostrzec nawet 120 meteorytów na godzinę.

Najbliższy czas zapowiada się więc dość ciekawie i wart jest krótkiego zatrzymania się w drodze do/z pracy, czy choćby kilkuminutowego zgaszenia światła, wyłączenia telewizora i wyjrzenia przez okno, jeśli warunki będą sprzyjające. W końcu coraz dłuższa noc jest doskonałą okazją pozwalającą na obserwacje nieba bez konieczności szukania jak najlepszych warunków w środku nocy.

Warto wspomnieć jeszcze, iż pomimo tego że początek astronomicznej jesieni jest uznawany za dzień zrównania dnia z nocą, to faktyczne ich wyrównanie nastąpi 2,5 doby później, a dwunastogodzinnym dniem będziemy cieszyć się dopiero w poniedziałek 25 września. Noc poprzedzająca faktyczne zrównanie - z 24 na 25 września - będzie krótsza od dnia o dwie minuty podczas gdy kolejna noc - z 25 na 26 - będzie już o minutę od niego dłuższa.

Choć z oczywistych względów zdecydowanie bardziej cieszy nas równonoc wiosenna, to zamiast smucić się z powodu ubywającego dnia, cieszmy się coraz dłuższą nocą oraz tym czym nas obdarowuje.


Źródło: PAP, własne



« 1 2
Meteopedia
Gradient to wskaźnik mówiący o wielkości zmiany danego parametru przypadającej na jednostkę odległości bądź wysokości.
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne