Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Sinice nad Bałtykiem
Sinice nad Bałtykiem
21 VIII 2018, 14:23:00 | Kategoria: Dla Turystów

Tegoroczne lato nie jest przyjazne dla nadbałtyckich turystów. Długotrwałe upały okazały się zdradliwe i zamiast beztroskiej kąpieli w morzu zgotowały urlopowiczom zakaz wchodzenia do wody. Czerwonej flagi nad polskim wybrzeżem doświadczyło już sporo kąpielisk. A wszystko przez zieloną wodę...

Zakwit sinic jest jednym z objawów przeżyźnienia morza. Biogeny, czyli azotany i fosfo- rany, dostarczane są do morza różnymi drogami. 50% biogenów w polskim morzu pochodzi z rolnictwa. Intensywny rozwój tej dziedziny gospodarki sprawia, że do upraw zużywane są większe ilości nawozów, z których uwalnia się większość azotanów i fosfo- ranów. Związki te dostają się do rzek wraz ze spływem z pól, a następnie rzeki transportują je prosto do Bałtyku.

Duża ilość biogenów w wodzie, a także podwyższona temperatura wody i niemal bezwietrzna pogoda powodują, że dochodzi do intensywnego zakwitu glonów i sinic. Organizmy te doprowadzają do zmętnienia wody i barwią ją na zielono. Gdy zaczynają obumierać trafiają na dno zbiornika, gdzie zachodzi ich rozkład. Do rozkładu potrzebują tlenu, a gdy zaczyna go brakować wzrasta ilość bakterii beztlenowych. Te, pomimo tego, że kontynuują rozkład, produkują szkodliwy dla morskich organizmów siarkowodór. Prowadzi to w konsekwencji do powstania w morzach stref o obniżonej zawartości tlenu lub martwych stref. Według badaczy w Bałtyku w ciągu ostatnich 115 lat martwe strefy zwiększyły swój zasięg aż dziesięciokrotnie. Obecnie zajmują około 14% powierzchni.

Czy powinniśmy obawiać się sinic?
Niektóre gatunki sinic są toksyczne i mogą zagrażać zdrowiu. Przebywanie w wodzie zanieczyszczonej sinicami skutkować może podrażnieniem skóry, wysypką, czy zaczerwienieniem spojówek. Spożycie takiej wody może doprowadzić do dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Żeby zobaczyć aktualne informacje o stanie kąpielisk w Polsce kliknij tutaj.

Źródło: PAP, WWF
Meteopedia
Aerologia - dział meteorologii zajmujący się badaniem zjawisk i procesów mających miejsce w górnych warstw atmosfery, szczególnie zmienności temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego oraz wiatru (prędkość, kierunek).
Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne