Aktualności
Newsletter
Ankieta
Lipiec najgorętszym miesiącem w historii
7 VIII 2019, 06:06:00 | Kategoria: Pogoda na świecie
Według nowych danych Światowej Organizacji Meteorologicznej i Programu Zmian Klimatu programu Copernicus, lipiec osiągnął, a może nawet pobił, rekord najgorętszego miesiąca od rozpoczęcia analiz.
Dane ukazują, że lipiec 2019 r. jest na równi i prawdopodobnie nieznacznie cieplejszy niż poprzedni najcieplejszy lipiec w 2016 r., który również był najcieplejszym miesiącem w historii.
Najnowsze dane są szczególnie znaczące, ponieważ lipiec 2016 r. miał miejsce podczas jednego z najsilniejszych zjawisk El Nino, które przyczyniają się do wzrostu globalnych temperatur. W przeciwieństwie do 2016 roku, 2019 nie był silnym El Nino.
Najnowsze dane są szczególnie znaczące, ponieważ lipiec 2016 r. miał miejsce podczas jednego z najsilniejszych zjawisk El Nino, które przyczyniają się do wzrostu globalnych temperatur. W przeciwieństwie do 2016 roku, 2019 nie był silnym El Nino.
Szacuje się, że lipiec był około 1,2 stopnia cieplejszy niż era przedindustrialna.
W ostatnim tygodniu na całym świecie zaobserwowano wyjątkowe upały, a szereg krajów europejskich odnotował rekordowe temperatury, które spowodowały zakłócenia w transporcie i infrastrukturze oraz negatywnie wpłynęły na zdrowie ludzi i środowisko. Gdy ciepło rozprzestrzeniało się na północ przez Skandynawię i w kierunku Grenlandii, przyspieszyło już ponadprzeciętną szybkość topnienia lodu.
Wysokie temperatury podsycały również aktywność pożarów w Arktyce, w tym na Grenlandii, Alasce i Syberii.
Ciepłe powietrze napłynęło z północnej Afryki i Hiszpanii, przez centralną Europę do Skandynawii, Norwegii, gdzie oprócz rekordowych temperatur w ciągu dnia, miały miejsce "noce tropikalne" z temperaturą powyżej 20 stopni.
Według sekretarza generalnego Petteri′ego Taalas lipiec ponownie napisał historię klimatu, z dziesiątkami nowych rekordów temperatury na poziomie lokalnym, krajowym i globalnym.
Źródło: //public.wmo.int
Redaktor: Patrycja Kruczyńska
Na skróty
prognoza pogody
pogoda w Polsce
pogoda na świecie
zdjęcia satelitarne
meteorologia
ostrzeżenie meteorologiczne
depesze
SYNOP
METAR
TAF
mapa pogody
klimat
meteopedia
Aura
pogoda aktualna
stan pogody
kalkulator meteorologiczny
prognoza sezonowa
klimat Polski
prawdopodobieństwo burz
burze
artykuły meteorologiczne
biuro prognoz
prognoza dla lotnictwa
prognoza długoterminowa
pogoda w miastach
zdjęcia meteorologiczne
galeria pogody
prognoza biometeorologiczna
prognozy specjalne
Aura Centrum sp. z o. o. 1998 – 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności