Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Chmury Mammatus
Chmury Mammatus
9 IX 2019, 10:35:00 | Kategoria: Ciekawostki
Chmury mammatus są to wiszące z dolnej krawędzi chmur zaokrąglone wypustki przypominające worki bądź wymiona (z łac. wymię, pierś).

Odmiana ta występuje zwłaszcza przy chmurach cumulonimbus u ich podstawy lub, jak to ma najczęściej miejsce u cumulonimbusa, w dolnej części kowadła. Tę odmianę obserwuje się czasem u chmur cirrus, prawdopodobnie wówczas, gdy pochodzą one z rozpadającego się kowadła chmury cumulonimbus.
W gorący i parny dzień może zwiastować burze i to często bardzo gwałtowną. Istnieją jednak przypadki, że przejściu tej chmury towarzyszy tylko silny wiatr i to bez ani jednej kropelki deszczu. Mammatus składają się najczęściej z kryształków lodu, ale mogą być także efektem mieszaniny lodu i wody w stanie ciekłym, bądź też samej wody. Jej postać jest uzależniona od wysokości, na której się znajduje. Im wyżej, tym więcej w niej wody w stanie stałym.
Chociaż mammatus nie należy do bardzo rzadkich zjawisk i naukowcy wielokrotnie je badali, to jednak wciąż nie określono szczegółowo warunków ich powstawania. Wiadomo, że pojawianie się tych chmur jest zależne od lokalnego stanu atmosfery. W różnych warunkach ich rodzenie się może przebiegać inaczej.

Meteopedia
Izohieta - linia na mapie łącząca punkty (miejsca) o jednakowej wartości sumy opadów atmosferycznych w określonym czasie.

Na skróty

prognoza pogody

pogoda w Polsce

pogoda na świecie

zdjęcia satelitarne

meteorologia

ostrzeżenie meteorologiczne

depesze

SYNOP

METAR

TAF

mapa pogody

klimat

meteopedia

Aura

pogoda aktualna

stan pogody

kalkulator meteorologiczny

prognoza sezonowa

klimat Polski

prawdopodobieństwo burz

burze

artykuły meteorologiczne

biuro prognoz

prognoza dla lotnictwa

prognoza długoterminowa
pogoda w miastach

zdjęcia meteorologiczne

galeria pogody

prognoza biometeorologiczna

prognozy specjalne