Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X
Meteopedia
Lista haseł

Adwekcja

Aerologia

Altimetr

Aneroid

Assmann Richard

Atmosfera ziemska

Barograf

Barometr

Bjerknes Vilhelm Friman Koren

Chmury burzowe

Chmury niskie

Chmury specjalne

Chmury średnie

Chmury towarzyszÄ…ce

Chmury wysokie

Ciepły wycinek niżu

de Bort Léon Teisserenc

Deszcz

Deszczomierz

El Niño

Front ciepły i chłodny

Fronty atmosferyczne

Gatunki chmur

Geiger Rudolf

Gradient

Halny

Howard Luke

Indeks chwiejności Whaitinge′a K

Inwersja temperatury

Izobara

Izobronta

Izohieta

Izohumida

Izoterma

Izotermia

Kämtz Ludwig

Kartka z kalendarza

Klasyfikacja chmur

Koma

Komórki cyrkulacyjne

Köppen Władimir Peter

Krasnoludki, elfy i błękitne fontanny

Krater Gale

La Niña –

Masa powietrza arktycznego kontynentalnego

Masa powietrza kontynentalnego

Masa powietrza morskiego

Masa powietrza polarnokontynentalnego

Masa powietrza polarnomorskiego

Masy Powietrza

Meteorologiczna jesień

Meteorologiczna wiosna

Meteorologiczna zima

Meteorologiczne lato

Meteorologiczne pory roku

Mgła adwekcyjna

Mgła radiacyjna

Miraż (fatamorgana)

Mżawka

Nefometr

Nefoskop

Odmiany chmur

Okołowicz Wincenty

Opad przelotny

Osady

Oscylacja południowa

Pioruny

Powstawanie chmur

Radar meteorologiczny

Regiony klimatyczne

Skala Beauforta

Skala Fujity

Skala Torro

Åšnieg

Spękania ciosowe

Strefy klimatyczne

Szlaki niżów Van Bebbera

Tęcza

Temperatura odczuwalna

Temperatura powietrza

Temperatura punktu rosy

Tetsuya Theodore "Ted" Fujita

Tornado

Tropopauza

Troposfera

Turbulencja w atmosferze ziemskiej

Tylna część niżu

Van Bebber Vilhelm Jakob

Wiatr

Wilgotność powietrza

WMO - Åšwiatowa Organizacja Meteorologiczna

Wskaźnik stresu cieplnego

Wyż i Niż

Zjawiska optyczne i fotometeory

Zjawiska towarzyszÄ…ce

Zorza polarna

Meteopedia ›

Na potrzeby synoptyki stworzono klasyfikację obejmującą 14 gatunków chmur.

1. fibratus (fib; włóknisty) - występuje w Ci, Cs, jest to cienka zasłona lub oddzielona chmura składająca się z prawie prostoliniowych włókien nie zakończonych haczykami i kłaczkami.

2. uncinus (unc; zakrzywiony, haczykowaty) - występuje w Ci, są to chmury Ci kształtem zbliżone do przecinka, zwieńczonego u wierzchołka haczykiem lub kłaczkiem bez wypukłości w górnej części.

3. spissatus (spr; zagęszczać) - występuje w Ci, chmury Ci są na tyle gęste optycznie, że posiadają charakterystyczny szarawy wygląd, podczas obserwacji w kierunku słońca.

4. castellanus (cas; zamkowy) - występuje w Ci, Cc, Ac, Sc; w szczytowej części wykazują charakterystyczną wypukłość w postaci wieżyczek nadających chmurom ząbkowany profil. Wieżyczki te mają wspólną podstawę.

5. flocus (flo; kosmyk) - występuje w Ci, Cc, Ac, są to chmury w których każdy człon jest odrębnym małym, kłębiastym kłaczkiem posiadającym postrzępioną podstawę.

6. stratiformis (str; stratus- warstwa) - występuje w Ac,Sc, Cc, są to chmury rozpostarte w postaci rozległego, poziomego płata.

7. nebulosus (neb; mglisty) - występuje w Cs, St, jest to chmura przybierająca postać mglistej zasłony lub warstwy bez żadnych szczególnych cech.

8. lenticularis (len; podobny do soczewicy) - wystÄ™puje w Cc, Ac, Sc, chmury o charakterystycznym ksztaÅ‚cie soczew lub migdałów, zazwyczaj o ksztaÅ‚cie bardzo wydÅ‚użonym i wyraźnych zarysach. PojawiajÄ… siÄ™ najczęściej w ukÅ‚adach  chmur o pochodzeniu orograficznym.

9. fractus (fra; łamać) - występuje w St, Cu, są to chmury odznaczające się nie regularnym kształtem i postrzępionym wyglądzie.

10. humilis (hum; niski) - występuje w Cu, są to chmury Cu o małej rozciągłości w pionie, zazwyczaj o spłaszczonym kształcie.

11. mediociris (med; Å›redni) - wystÄ™puje w Cu odznaczajÄ…cymi siÄ™ umiarkowanÄ… rozciÄ…gÅ‚oÅ›ciÄ… pionowÄ…, wierzchoÅ‚ki tych chmur wykazujÄ… niewielkie wypukÅ‚oÅ›ci. 

12. congestus (con; gromadzić) - występuje w wyraźnie rosnących chmurach Cu, o przeważnie dużej rozciągłości pionowej. Ich górna część zbliżona jest swym kształtem do kalafiora.

13. calvus (cal; łysy) - występuje w Cb, jest to chmura Cu, w której pewne wypukłości górnej części zaczynają zatracać rysy chmury kłębiastej ale nie wykazują jeszcze cech chmur pierzastych. Wypukłości maja tendencje do tworzenia białego masywu.

14. capillatus (cap; pokryty włosami) - występuje w Cb, jest to chmura Cu, w której szczytowe partie mają wyraźnie pierzastą budowę. Często przybierają kształt kowadła lub też pióropusza. Towarzyszą im zazwyczaj opady przelotne lub burze, na ogół ze szkwałem a czasami też gradem.



Meteopedia
Szlaki niżów Van Bebbera - układ kilkunastu najczęściej występujących torów, którymi przemieszczają się układy niskiego ciśnienia w strefie średnich szerokości geograficznych.